Ένσταση από τον Ολυμπιακό (video)

Αμέσως μετά την ήττα από την Σιένα, ο Ολυμπιακός έκανε ένσταση υποστηρίζοντας ότι το χρονόμετρο κόλλησε στα 10΄΄ και έτσι οι Ιταλοί βρήκαν χρόνο να πετύχουν το 74-72. Ζητά επανάληψη του αγώνα η ΚΑΕ.
Όπως φάνηκε ξεκάθαρα από την τηλεοπτική κάλυψη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Σιένα, το χρονόμετρο κόλλησε στα 10΄΄ και έτσι η Σιένα ουσιαστικά κέρδισε χρόνο για να εκδηλώσει ολόκληρη τελευταία επίθεση με τον Μπόμπι Μπράουν να φτάνει μέχρι το λέι απ και να διαμορφώνει στο 74-72, παίρνοντας τη νίκη στο ΣΕΦ.

Ο πάγκος των "ερυθρολεύκων" το κατάλαβε αμέσως και έτσι με την λήξη της αναμέτρησης, κατατέθηκε ένσταση στην Ευρωλίγκα. Συγκεκριμένα, ο Μίλαν Τόμιτς πήγε γρήγορα στο γραφεία των διαιτητών για να προλάβει ώστε να μην κλείσει το φύλλο αγώνα και κατέθεσε τη ένσταση του Ολυμπιακού που αναφέρει χαρακτηριστικά ότι το χρονόμετρο κόλλησε για 4΄΄ και υποστηρίζει ότι το καλάθι του Μπράουν είναι εκπρόθεσμο, ζητώντας την επανάληψη του αγώνα.